Головна » Блог » SEO | Органічне просування сайту » Що робити, якщо сайт лежить: все про резервне копіювання або бекап

Що робити, якщо сайт лежить: все про резервне копіювання або бекап

28.12.2022

Таня Шевченко


Робота кожного веб-ресурсу, незалежно від його формату (корпоративний сайт, інтернет-магазин, медіа-портал чи ін.), спирається на складну систему зберігання та обробки інформації. Часто, дані є реальною цінністю, на якій побудовані мільйонні ділові проєкти. Незважаючи на сучасні технології захисту, навіть найбільш просунутий у плані безпеки веб-ресурс може вийти з ладу з багатьох причин. Іноді, на усунення помилок та пошкоджень потрібні дні чи навіть тижні активної роботи програмістів. Поки сайт «лежить», бізнес втрачає значну частину прибутку і лояльність клієнтів. Уникнути цього можна за допомогою бекапу. Що це таке та як його зробити — розбираємося у статті.

Зміст: 

 1. Навіщо потрібні бекапи
 2. Типи резервного копіювання
 3. Де зберігати резервні копії та як отримати до них доступ
 4. Як зробити бекап
 5. Виснокви

 

Бекап — це резервна копія всіх даних онлайн-ресурсу, яку ви можете використовувати для відновлення сайту до попереднього стану, якщо він буде пошкоджений або видалений. Бекап можна зберігати на комп’ютері, зовнішніх носіях інформації (наприклад жорсткому диску), сервері або хмарному сховищі.

Жорсткий диск

 

Навіщо потрібні бекапи?

Резервна копія важлива для будь-якої цінної для вас інформації — від робочих контрактів до сімейних фото, але сайти особливо її потребують. Збережена копія може знадобитися у наступних випадках:

 • Проблеми з сервером. Сайт складається із великої кількості файлів, які зберігаються на сервері. Сервери, як і будь-яка техніка, можуть вийти з ладу, а співробітники, які слідкують за їх роботою — помилитися. Резервне копіювання — це те, що убезпечить від втрати даних веб-ресурсу.
 • Будь-які оновлення сайту. Новий дизайн, функціонал, плагіни можуть призвести до проблем у роботі ресурсу, або ж просто виявитись невдалим оновленням. «Відкат» до попередньої версії за допомогою бекапу зробити значно швидше і простіше, ніж виправляти помилки. 
 • Зміна хостинг-провайдера. Хостинг-провайдери надають послуги розміщення сайту в мережі. Грубо кажучи, вони продають місце на сервері, де зберігатиметься вся інформація. Копія даних важлива у разі їх некоректного переносу, або ж, наприклад, щоб протестувати роботу сайту на новому хостингу.
 • Людський фактор. Навіть досвідченим фахівцям властиво помилятись. Можна випадково переплутати кнопки, видалити щось важливе, порушити функціональність ресурсу невдалим оновленням. А сайт без бекапу не вибачає помилок. 
 • DoS та DDoS-атаки, зараження вірусами. За різних причин зловмисники можуть викрасти частину інформації з бази даних, спровокувати системний збій за допомогою різних програм (наприклад методом парсингу), впровадити шкідливий код та тим самим порушити роботу ресурсу. Найбільш швидкий та дієвий спосіб повернути «вкрадену» інформацію чи позбавитись вірусів — відновити «чисту» резервну копію.

Важливо! Деякі віруси наносять шкоду не відразу. Від моменту зараження файлів до виявлення суттєвих проблем може пройти навіть декілька тижнів і відновлення «вчорашніх» даних ніяк не врятує ситуацію. Рекомендується мати на альтернативному носії місячні або навіть квартальні резервні копії.

 

Важливість бекапів

 

Для багатосторінкових сайтів із постійними оновленнями інформації бекап варто робити щодня, у випадку невеликого landing page достатньо періодичних копій після внесення коригувань. Зберігайте: щоденні копії за останній місяць; щотижневі за останній квартал; щомісячні протягом усього року. 

На зберігання резервних копій великого проєкту потрібно від 1 до 500 ГБ дискового простору, але спокій та впевненість, що в разі форс-мажору ваш сайт буде в безпеці безцінні!

 

Класифікація типів резервного копіювання

Майже всі платні хостинги надають послугу автоматичного резервного копіювання файлів сайту. Але досвічені сісадміни знають: автоматичні бекапи це лише доповнення самостійного резервного копіювання. Розрізняють декілька типів резервних копій.

 • Full Backup (повний бекап). За допомогою цього методу створюється повна копія набору всіх вихідних баз даних, тому він є кращим варіантом захисту з точки зору керування та швидкості відновлення інформації, але і найповільнішим ніж інші способи. Крім того, перед тим як зробити повний бекап,варто переконатись, що на сторонньому носії є достатньо місця для зберігання даних. 
 • Differential Backup (диференціальний бекап). Передбачає повний бекап та подальше вибіркове копіювання лише при оновленнях, включаючи всі дані, змінені після повного бекапу. Дозволяє заощадити місце на дисковому просторі та оптимальний для відновлення часто змінюваної інформації.
 • Incremental Backup (інкрементний бекап). Як і у випадку диференціального бекапу, при використанні цього типу перший раз виконується full backup, а кожен наступний — окремо копіюються лише нові чи змінені файли без тих, що були збережені після повного бекапу. Тобто, якщо ви зробили повний бекап у понеділок, а інкрементний з вівторка по п’ятницю відповідно, остання копія (що була зроблена в п’ятницю), не буде містити файли за попередні три дні. За використання диференціального типу, при останньому бекапі ви отримаєте копії всіх оновлень після повного. Інкрементний тип рекомендований коли потрібно слідкувати за історією версій копіювання звітів, робочих проєктів та ін.

Диференціальне та інкрементальне типи копіювання можуть бути змішаними створюється повна копія даних, а потім лише їх задана кількість протягом конкретного проміжку часу. По закінченню цього проміжку весь цикл повторюється, починаючи з створення повної копії даних.

Вибирати тип резервного копіювання варто, спираючись на ресурси дискового сховища, пропускну спроможність мережі передачі даних, частоту та обсяг оновлень тощо.

Сервер 

Де зберігати резервні копії та як отримати до них доступ: розбираємося у видах бекапів

FTP-бекап — метод, що найчастіше використовується хостинг-провайдерами за рахунок можливості автоматизації процесів. Для цього виду резервного копіювання створюється обліковий запис на окремому FTP-сервері. Доступ до файлів та баз даних надається за допомогою FTP-клієнта (найпоширеніший — FileZilla). Мінус FTP-бекапів — низька захищеність інформації відносно інших способів створення резервних копій.

Хмарне резервне копіювання — інформація розміщується на хмарних сервісах, об’єднаних у єдину мережу.

HDD-бекап — передбачає збереження копій даних на окремих жорстких дисках. Робити резервні копії можна вручну або автоматизувати процес за допомогою спеціального ПО.

CDP-бекап — створення резервних копій шляхом автоматичного збереження лише змінених даних. CDP-агент (ПО необхідно попередньо встановити) ділить жорсткий диск на блоки та передає дані по черзі на CDP-сервер (сховище бекапів). Після першого завантаження програма відправляє лише інформацію, яка оновлювалась, що суттєво заощаджує місце на сервері.

Хмарне сховище

 

Як зробити резервне копіювання сайту?

Специфіка процесу створення резервних копій залежить від того, де зберігаються дані. Пропонуємо розглянути два найпростіших способи відновлення ресурсу до попередньої версії. 

Варіант № 1: через панель управління хостингом

Потрібно авторизуватися в адмін-панелі вашого хостинг-провайдера (як правило, доступ до неї надається відразу після купівлі місця на сервері), вибрати потрібний домен, перейти в менеджер резервних копій, натиснути на дату копії, яку потрібно застосувати. В залежності від адміністративної панелі зберігання даних, є одна функція «Відновити», або додатково пропонується вибіркове резервне копіювання.

Здебільшого достатньо просто почекати поки інформація автоматично оновиться. Якщо кнопка для автоматичного «відкату» відсутня, резервна копія завантажується через файловий менеджер в адмін-панелі. 

Важливо! Перед тим як робити бекап самостійно, радимо ознайомитися з інструкцією по створенню копії веб-ресурсу від вашого хоста. Зазвичай, її можна легко знайти на офіційному сайті. 

Варіант № 2: через протокол обміну даними FTP, SFTP або FTPS 

Потрібно встановити програму FileZilla та авторизуватись в ній. Створити папку для бекапа на своєму ПК, завантажити у файловий провідник FileZilla, вибрати папку з даними для відновлення та завантажити — програма їх скопіює. Коли всі файли буде завантажено — перевірте сайт.

В залежності від хоста FTP-клієнта, послідовність дій для створення резервної копії може трохи відрізнятися.

Цікаво! Важко переоцінити важливість бекапу, адже йому присвячено навіть окреме свято. 🙂 Міжнародний день резервного копіювання (World Backup Day) відмічається 31 березня. Дату було обрано користувачами сайту соціальних новин Reddit. Вона обґрунтована тим, що найбільші втрати даних в мережі траплялись 1 квітня — існують навіть спеціальні першоквітневі віруси. Але впоратися з наслідками невдалих «жартів» легко — за допомогою бекапів.

 

Резервне копіювання сайту

 

Висновки 

 1. Бекап резервне копіювання даних це кращий спосіб захистити свій ресурс у випадку форс-мажорів. Бекапи допомогають швидко повернутись до «робочої» версії сайту без втрат жодної інформації у разі невдалого оновлення, хакерської атаки, збоїв серверу, помилок програміста, інших причин, які спричинили проблеми роботи ресурсу. Багатосторінкові сайти із постійними оновленнями потребують щоденних бекапів.
 2. Бекапи бувають трьох типів — повні — коли копіюються всі файли; диференціальні та інкрементні — часткове резервне копіювання окремих оновлень.
 3. Зберігати резервні копії та застосовувати їх у разі необхідності можна через хмарні сервіси, FTP-та CDP-сервери, а також завантажувати на окремий жорсткий диск.
 4. Серед найпростіших способів, як можна зробити резервне копіювання — бекап через протоколи FTP, SFTP, FTPS, або через адміністративну панель хостинг-провайдера.

Последние материалы рубрики

«Вітамінізований кейс», або Як за допомогою структурованого сайту та ребрендингу просувати екопродукцію: історія компанії VitaminBox

«Вітамінізований кейс», або Як за допомогою...

На прикладі нового кейсу ми покажемо, як підвищити впізнаваність бренду, розробити візуальний контент спеціально для ніші...

Аудит Google Ads

Аудит Google Ads: на що звернути увагу маркетологу?

Що таке аудит Google Ads? Які задачі виконує та як правильно провести аналіз облікового запису?

Оголошення Google Local Inventory Ads

Оголошення Google Local Inventory Ads: як вони працюють та кому...

Оголошення Google Local Inventory Ads — ефективний спосіб просування в інтернеті фізичних торгових точок. Про переваги та недоліки LIA, а також...

Аналоги Canva

Аналоги Canva: 8 зручних онлайн-сервісів для роботи з...

Графічний онлайн-редактор Canva — справжній фаворит багатьох digital-фахівців, які працюють із зображеннями чи презентаціями. Зважаючи на...

Підпишіться на нашу розсилку
Будьте в курсі останніх новин та спецпропозицій
Підписка на розсилку в Telegram
Залишились питання?
Наші експерти готові відповісти на них

 

Зв’яжіться за вказаним нижче телефоном з нашим менеджером або скористайтеся послугою «Зателефонуйте мені». Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.

Виконують всі задачі, досягаючи кращих КРІ
Рекомендую Webpromo як надійних партнерів
Кратно зросли показники приросту органічного трафіку
Серед багатьох ми обрали Webpromo
Кожен в команді— майстер своєї справи
Ціную Webpromo за гнучкість
Команда Webpromo - це продовження нашого відділу маркетингу
Спокійний за просування своїх проєктів в інтернеті

Ми використовуємо cookie-файли для надання найбільш актуальної інформації.

Продовжуючи використовувати сайт, Ви погоджуєтесь з використанням файлів cookie.

Політика конфіденційності