Головна » Блог » Інтернаціоналізація бізнесу: етапи, моделі та приклади серед брендів

Інтернаціоналізація бізнесу: етапи, моделі та приклади серед брендів

12.07.2022

Редакція: Оля Сомова. Автор: Ольга Сомова


Для українського бізнесу вихід на міжнародний ринок на сьогодні є актуальним питанням. Багато великих компаній, сфер малого та середнього бізнесу шукають способи переходу на європейський континент. В умовах війни хтось адаптується, спираючись на поточні обставини та ситуацію в країні, для інших це потреба. У статті розбираємо, що таке інтернаціоналізація бізнесу та як її здійснити. Як це роблять великі міжнародні холдинги?

Зміст:

1. Що таке інтернаціоналізація бізнесу?

2. Етапи інтернаціоналізації

3. Моделі виходу на глобальний ринок

4. Приклади міжнародних світових брендів

5. Резюме

Интернационализация бизнеса 

Що таке інтернаціоналізація бізнесу?

Інтернаціоналізація бізнесу це здатність розширювати бізнес за межі країни, резидентом якої ви є. Якщо компанія успішно реалізує товари/послуги в межах України, тоді варто замислитись над тим, щоб почати підкорювати глобальний ринок. У перші дні війни це питання набуло популярності і український бізнес поспішно «переїжджав» до інших країн. У поточних умовах можна задуматися над інтернаціоналізацією бізнесу та поступово вийти на міжнародний ринок. Багато хто використовують можливість, що підтверджує недавнє дослідження Gradus Research Company.

Інтернаціоналізація передбачає постійну присутність за кордоном. Це означає масштабування та розширення бізнесу в інші країни. Перед виходом на міжнародний ринок компанія повинна мати економічні ресурси, поставлені цілі та пріоритети, готовність приймати рішення.

Масштабування та зростання бізнесу ключове завдання власника. Важливо оптимізувати поточні процеси на тлі загального розвитку компанії, налагодити кожен напрямок, комунікацію з клієнтами та систему керування.

Переваги масштабування:

  • Збільшення продажів
  • Розширення цільової аудиторії
  • Зміцнення бренду, підвищення рівня довіри
  • Присутність на міжнародному ринку
  • Збільшення рентабельності інвестицій (ROI)

Не варто плутати поняття інтернаціоналізації з локалізацією. Спочатку потрібно зайти на світовий ринок і вже після цього локалізувати товар.

 

Етапи інтернаціоналізації

Перш ніж вийти на міжнародний ринок, компанія проходить етапи розвитку.

  1. Внутрішній ринок. Спочатку бізнес реалізує товари чи послуги місцевому ринку. Це включає співпрацю з локальними постачальниками, фінансовими компаніями, орієнтацію на внутрішнього покупця. На цьому етапі варто подумати про масштабування (розширити асортименти, відкрити нові підприємства всередині країни).
  2. Експорт товарів. Відбувається розширення бізнесу за межі внутрішнього ринку у рамках експорту. Виробництво залишається у країні-резидента. Компанія масштабується за рахунок легкої локалізації продукції.
  3. Міжнародний ринок. Бізнес розширює внутрішні операції в інших країнах (наприклад, відкриття дочірньої компанії), а також локалізує процеси та стратегії.
  4. Глобалізація. Трансформація компанії у глобальну корпорацію з виробництвом у кількох країнах. Тут два варіанти розвитку бізнесу: виробляти товари в резидентній країні та просувати його по всьому світу, або виробляти продукцію у кількох країнах та займатися збутом усередині них.
  5. Транснаціональна компанія. Компанія самостійно виробляє, продає та інвестує по всьому світу.

 

Моделі виходу на глобальний ринок

Перед початком інтернаціоналізації слід вибрати та дотримуватися моделі реалізації продукції на міжнародному ринку.

Интернационализация бизнесаІнтернет магазин

Стратегія дозволить продавати продукт за кордоном без потреби мати тут комерційну мережу. Це дозволяє сконцентруватися в одному місці, без необхідності розширюватися на кожну територію, куди експортується товар.

Також можна орієнтуватися та швидше реагувати на тенденції ринку. Онлайн-продаж пов’язують продавця безпосередньо зі споживачем, без необхідності в посередниках, а також дозволяє миттєво робити платежі.

Непрямий експорт

Найпростіший варіант виходу за межі країни-резидента. Пріоритетом для компанії стане інтернаціоналізація (відомість) товару. Компанія постачає товари в іншу країну через непрямий експорт, відкриваючи шлях на новий ринок. Найчастіше виробник не відповідає за оформлення документів та за експорт як такий. Організаторські питання здійснює компанія-посередник.

Виробнича точка

Стратегія інтернаціоналізації полягає у створенні виробничої точки в країні, в яку бізнес планує розширюватися за рахунок угод чи прямих інвестицій. Варто зазначити, що така модель дорожча, але окупається у довгостроковій перспективі. При цьому бізнес зможе повернути вкладені кошти вже за рахунок відсутності витрат на експорт.

Ліцензування та франчайзинг

Ліцензії це угоди, укладені на основі контракту між ліцензіаром (компанією, що видає ліцензії) та компанією, яка планує влаштуватися в країні. Ліцензія дає дозвіл на продаж, реалізацію послуг у країні.

Франчайзингова компанія дає не лише дозволи та права, а надає вже налагоджені системи виробництва та збуту, щоб іноземна компанія могла використовувати ці активи, тоді як франчайзингова компанія отримуватиме пільги за надання прав та активів.

Прямий експорт

Модель має на увазі створення дочірніх компаній в іншій країні, щоб розмістити місцеве виробництво, проводити маркетинг. Компанія влаштовується в країні призначення самостійно, без партнера. Це дає більший контроль, можливість розвиватися.

Інвестиції в акції

Для інтернаціоналізації бізнесу необхідно частково чи повністю викупити акції вже створеної компанії, якою відкривається шлях на нового ринок. Інвестиції включають витрати на придбання організації. Однак якщо компанія має налагоджене виробництво, маркетингову стратегію, то швидко окупається.

Интернационализация бизнеса 

Приклади міжнародних світових брендів

Велика іспанська корпорація Inditex включає мережу магазинів по всьому світу та поєднує такі бренди як Zara Home, Massimo Dutti, Bershka, Oysho, Pull & Bear, Stradivarius, Uterqüe. Вважається світовим лідером роздрібної торгівлі. Товари виробника є у 156 країнах, а кількість фабрик масового виробництва налічується понад 7 тисяч по всьому світу, включаючи Марокко, Туреччину, Португалію та інші. Власне виробництво розташоване в Іспанії і тут виробляється 40% товарів нового дизайну (пробні версії).

Бренд Amway Corporation, заснований у США, з 2003 року має представництво в інших країнах, зокрема в Україні (56-те офіційне представництво). Бізнес розширюється, запускаючи не тільки косметичні засоби, але також дієтичні добавки NUTRILITE, систему очищення води eSpring, побутову хімію AMWAY HOME та посуд iCook.

Американська корпорація FMC п’ята за величиною агрохімічна компанія у світі. Бізнес включає 26 виробничих відділів, 23 лабораторії та представництво у 70 країнах, включаючи Україну.

Французький виробник дрібної побутової техніки Groupe SEB, якому належать Krups, Moulinex, Rowenta, Tefal та інші бренди, присутні у більш ніж 150 країнах. Корпорація має широку мережу та великий асортимент, впевнено займає лідируючі позиції та збільшує продажі.

Глобальна компанія платіжної індустрії MasterCard охоплює користувачів більш ніж у 2010 країнах. Команда стверджує, що секрет полягає в маркетинговій та бізнес-стратегіях на розвитку власної продукції та системи платежів, а також впровадженні та розвитку безконтактної оплати, електронної комерції, цифрових гаманців.

Туристична компанія TUI Group має мережу роздрібних агентств та франчайзингу (близько 260-ти). Також розробляє власні відпочинкові концепції для клієнтів.

Якщо говорити про малий та середній бізнес в Україні, то варто зазначити:

Enjoy the Wood стартап та бренд з виробництва багатошарових дерев’яних карт. Компанія має одну офлайн-точку, а також активну сторінку в Інстаграм, де можна замовити товари. Близько 70% продукції йде на експорт у США та Європейські країни.

Бренд The ​​Homest виробляє соєві свічки ручної роботи в Україні та Нідерландах. Компанія використовує модель інтернет-магазину, де можна придбати товари як в роздріб, так і оптом.

Бот для реєстрації торгових марок онлайн PatentBot вперше запущено в Україні у 2017 році. PatentBot використовують на ринках США, Китаю, ЄС, Казахстану та інші.

 

Резюме

Інтернаціоналізація — зростання та розвиток компанії, перехід від внутрішнього ринку до транснаціонального рівня. Є багато переваг, починаючи від світового визнання до економічного прибутку та вирішення юридичних питань. За допомогою відповідної моделі інтернаціоналізації можна вийти на міжнародний рівень, спираючись на цілі бізнесу, фінансові можливості. Поступовий перехід дозволить масштабувати бізнес на інші європейські регіони. Як запускати рекламну кампанію на міжнародному ринку і що для цього потрібно знайти в нашій статті «Як рекламувати українські товари на міжнародному ринку: практичні поради для запуску реклами в інших країнах».

 

Також читайте інші статті в блозі Webpromo:

І підписуйтеся на наш Telegram-канал про маркетинг.

Последние материалы рубрики

Аналоги Canva

Аналоги Canva: 8 зручних онлайн-сервісів для роботи з...

Графічний онлайн-редактор Canva — справжній фаворит багатьох digital-фахівців, які працюють із зображеннями чи презентаціями. Зважаючи на...

сума збитків, яких зазнав український бізнес внаслідок війни

Скільки складає загальна сума збитків, яких зазнав...

Скільки українських підприємств постраждало та яка сума збитків?

Практикуємо сторітелінг: як маркетологу створити історію, придумати персонажа та зацікавити потенційних клієнтів

Практикуємо сторітелінг: як маркетологу створити історію,...

Хочете навчитися зацікавлювати потенційних клієнтів? Тоді нова стаття від редакції Webpromo допоможе вам у цьому, адже ви швидко...

Арбітраж трафіка: що це таке і як на ньому заробити

Арбітраж трафіка: що це таке і як на ньому заробити

У новій статті ми не просто розповідаємо про потенціал і користь аффілейт-маркетингу, а пояснюємо, що таке арбітраж трафіка та як від...

Підпишіться на нашу розсилку
Будьте в курсі останніх новин та спецпропозицій
Підписка на розсилку в Telegram
Залишились питання?
Наші експерти готові відповісти на них

 

Зв’яжіться за вказаним нижче телефоном з нашим менеджером або скористайтеся послугою «Зателефонуйте мені». Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.

Кожен в команді— майстер своєї справи
Ціную Webpromo за гнучкість
Команда Webpromo, як продовження нашого відділу маркетингу
Спокійний за просування своїх проєктів в інтернеті
Кратно зросли показники приросту органічного трафіку
Рекомендую Webpromo, як надійних партнерів
Серед багатьох, ми обрали Webpromo
Виконують всі задачі, досягаючи кращих КРІ

Ми використовуємо cookie-файли для надання найбільш актуальної інформації.

Продовжуючи використовувати сайт, Ви погоджуєтесь з використанням файлів cookie.

Політика конфіденційності